Jak zgłosić podszywanie się na Instagramie?

Osoba w kapturze robiąca sobie zdjęcie telefonem.

Instagram to dla wielu osób pomysł na biznes, zwiększenie widoczności w sieci oraz nawiązywanie nowych kontaktów. Wraz ze wzrostem popularności i liczby użytkowników stał się on również miejscem dla internetowych oszustów. Nie brakuje na nim prób wyłudzenia pieniędzy, podszywania się i udostępniania nieodpowiednich treści.

Na tego typu sytuacje narażony jest praktycznie każdy użytkownik serwisu. Zwlekanie ze zgłoszeniem łamania regulaminu lub całkowita rezygnacja z niego może potęgować poczucie bezkarności w internecie. Dlatego, jeśli widzisz, że ktoś posługuje się Twoimi danymi lub osoby, którą znasz, nie wahaj się zgłosić tego do Centrum pomocy Instagrama, które podejmie odpowiednie kroki w celu ograniczenia lub usunięcia podejrzanego profilu, zanim zdąży wyrządzić nam kłopotów.

Ktoś podszywa się pode mnie lub znajomego - gdzie szukać pomocy?

W zależności od rodzaju naruszeń zasad społeczności należy wysłać odpowiedni formularz lub skorzystać z anonimowego zgłoszenia za pomocą aplikacji. W przypadku konta podszywającego się pod inną osobę masz do dyspozycji obie te możliwości:

1. Anonimowo przez aplikację Instagram

  • Otwórz aplikację Instagram.
  • Odwiedź profil, który chcesz zgłosić.
  • Kliknij trzy pionowe kropki w prawym górnym rogu ekranu.
  • Wybierz następująco Zgłoś, Zgłoś konto, Podszywa się pod kogoś.
  • Zaznacz, pod kogo dany użytkownik się podszywa i prześlij zgłoszenie.

Po pomyślnym wysłaniu zgłoszenia możesz podejrzeć jego status w zakładce Ustawienia, Pomoc, Zgłoszenia do działu Pomocy, Raporty.

2. Oficjalnie przez formularz zgłoszeniowy

  • Przejdź do formularza pod tym adresem.
  • Zaznacz „Ktoś utworzył konto podszywające się pode mnie lub znajomego”.
  • Zaznacz „Tak, jestem osobą, pod którą ktoś się podszywa”.
  • Uzupełnij swoje imię, nazwisko, e-mail, podaj nazwę zgłaszanego konta oraz załącz swoje zdjęcie z widocznym dokumentem tożsamości.

Przesłanie dokumentu tożsamości jest niestety konieczne, za to o wiele skuteczniejsze niż anonimowe zgłaszanie za pomocą aplikacji Instagrama. Nie możesz więc wysłać zgłoszenia za znajomego, musi on to zrobić osobiście. Jeśli masz problem z przesłaniem pliku z telefonu, zaktualizuj swoją przeglądarkę lub skorzystaj z komputera stacjonarnego. Potwierdzenie wysłania zgłoszenia powinieneś otrzymać na podany adres e-mail.