Jak zgłosić udostępnienie zdjęcia bez mojej zgody na Instagramie?

Różne zdjęcia rozsypane na podłodze

Instagram to jeden z najpopularniejszych portali na świecie do dzielenia się zdjęciami i nagraniami wideo z naszego życia z innymi osobami. Pośród setek postów i relacji udostępnianych każdego dnia przez naszych znajomych, wiele z nich może zawierać nasz wizerunek.

Nie ma nic złego, kiedy znajomy oznacza nas na zdjęciu ze wspólnej wycieczki. Problem pojawia się wtedy, gdy zazwyczaj obca nam osoba udostępnia nasze intymne zdjęcia bez naszej zgody, przedstawia nas w niekorzystnym świetle lub narusza prawa autorskie.

Po zobaczeniu naszego prywatnego zdjęcia na stronie głównej Instagrama z pewnością zależy nam, aby zniknęło ono z sieci w jak najkrótszym czasie i nie zdążyło dotrzeć do wszystkich odbiorców, dlatego warto podjąć zawczasu następujące kroki:

1. Poproś autora o usunięcie

Pierwszym działaniem, jakie powinniśmy podjąć w tej sprawie, jest wysłanie wiadomości do autora z prośbą o usunięcie zdjęcia. Należy mieć na uwadze, że może nie być on świadomy naruszenia naszej prywatności i po otrzymaniu takiej informacji niezwłocznie usunie je z serwisu. Jest to najprostszy i najszybszy sposób.

Problem pojawia się wtedy, gdy autor mimo naszych próśb odmawia jego usunięcia. Jest to niezgodne z regulaminem Instagrama, a także z obowiązującym prawem. Takiej osobie może grozić blokada konta, a nawet konsekwencje karne w zależności od charakteru zdjęcia oraz stopnia naruszenia naszej prywatności bowiem każda osoba ma prawo do ochrony życia prywatnego, dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym.

Jeśli będziesz starać się pociągnąć daną osobę do odpowiedzialności karnej, warto utrwalić opublikowany post, relację czy historię rozmów, robiąc np. zrzut ekranu, zanim zostaną one usunięte z Instagrama, a które mogą się przydać w późniejszym postępowaniu.

2. Zgłoś złamanie regulaminu

Udostępnienie prywatnego zdjęcia bez naszej zgody może naruszać nasze prawo do prywatności oraz prawo własności intelektualnej, dlatego w tym wypadku możemy posłużyć się poniższymi formularzami z Instagram Help Center. W obu przypadkach będziemy potrzebować linku do zgłaszanej treści. Jeśli jest to post lub relacja, otwórz ją i kliknij trzy pionowe kropki w prawym górnym rogu ekranu, wybierz Kopiuj link, a następnie przejdź do formularza, który najlepiej sprawdzi się w Twojej sytuacji.

Naruszenie prywatności

  1. Przejdź do formularza zgłoszeniowego pod tym adresem.
  2. Wybierz rodzaj zgłaszanej treści.
  3. Podaj link do zgłaszanej treści.
  4. Uzupełnij wymagane pola, opisz w jaki sposób zdjęcie narusza Twoją prywatność i kliknij Wyślij.

Naruszenie praw autorskich

  1. Przejdź do formularza zgłoszeniowego pod tym adresem.
  2. Zaznacz Jestem właścicielem praw.
  3. Uzupełnij informacje kontaktowe.
  4. Uzupełnij informacje odnośnie zgłaszanego materiału oraz podaj do niego link.
  5. Podpisz oświadczenie i kliknij Wyślij.

W przypadku zgłaszania naruszenia praw autorskich konieczne jest podanie imienia oraz nazwiska. Ponadto powiadomienie o zgłoszeniu oraz Twoje informacje mogą zostać przekazane przez Instagram osobie, która opublikowała zgłaszane materiały.

Po przesłaniu formularza, na Twój adres e-mail powinno przyjść powiadomienie o pomyślnym utworzeniu zgłoszenia. Czas uzyskania odpowiedzi jest bardzo różny i uzależniony od ilości zgłoszeń. Może on wynosić jeden dzień roboczy lub nawet 2 tygodnie, dlatego zaleca się jak najszybsze jego wysłanie.

Pomocne może okazać się również zgłaszanie zdjęcia przez naszych znajomych na Instagramie za pośrednictwem wbudowanej w aplikację opcji Zgłoś, co może przyczynić się do szybszego zniknięcia zdjęcia z serwisu.